fazy rozwoju alkoholizmu

Fazy rozwoju alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu rozwija się od samego początku, kiedy mamy z nim kontakt. Alkoholik dosłownie „kontaktuje” się z substancją uzależniającą stopniowo wchodząc z nią w „relację”. Można to porównać do dwójki świeżo upieczonych małżonków, którzy poprzez zawarcie związku małżeńskiego wchodzą w nową relację. Zaczynają mieszkać we wspólnym gospodarstwie domowym, wchodzą w coraz to głębszą relację pomiędzy sobą. Przejmują od „drugiej strony” różnego rodzaju przekonania, przyzwyczajenia, schematy zachowań. Dochodzi do modyfikacji struktury uczuć, więzi, często światopoglądu. Ta relacja czy małżeństwo- staje się naszym życiem. I tak też jest, kiedy zaczynamy „kontaktować” się z alkoholem. Stopniowo, latami, wykształcamy sobie sami silną więź zwaną alkoholizmem. Wchodzimy w bardzo emocjonalny „związek” uzależniając się i zmieniając całą swoją wewnętrzną strukturę „Ja”, która z czasem staje się osobowością destrukcyjną. Relacja vel uzależnienie od alkoholu ma ściśle ustaloną strukturę i przebiega w ściśle określonych fazach.

Jak rozwija się alkoholizm?

Wchodząc w „klimat” alkoholizmu początkowo zaczynamy picie towarzyskie, które sprawia nam przyjemność, wzrasta tolerancja na alkohol. Niestety ten etap trwa zazwyczaj bardzo krótko i po nim następuje przerwa w życiorysie a po niej wpadamy w fazę ostrzegawczą. To tutaj już uzyskujemy już status osobowości alkoholowej. Zaczynamy szukać okazji do sięgania po alkohol (zamiast szukania odpowiedniego ośrodka terapii uzależnień czy poradni alkoholowej), inicjujemy podczas imprez czy uroczystości rodzinnych wypijanie kolejek. Po wypiciu czujemy się lepiej, często dodatkowo, nieświadomie zyskujemy miano „duszy towarzystwa”. Alkoholizm zaczyna nas wciągać już znacznie mocniej na tzw. dno. Mamy już znacząco zaburzone emocje i aby je wyciszyć zaczynamy sięgać coraz częściej po alkohol (zamiast słuchać najbliższych którzy chcą skierować nas na terapię AA vel odwyk do poradni uzależnień) i tym samym coraz „głębiej” wpadamy w uzależnienie (vel alkoholizm). Zaczynamy doświadczać pierwszych „urwanych filmów”. Uzależnienie postępuje na tyle dynamicznie, iż zaczyna „dokuczać” naszym najbliższym, którzy zwracają nam uwagę i ostrzegają przez wpadnięciem w alkoholizm. „Naturalnym” odruchem alkoholika na tą sytuację są pierwsze sytuacje, kiedy zaczyna on spożywać alkohol w ukryciu, w samotności. Nie chcą wpadać dalej musimy zgłosić się na leczenie alkoholizmu w poradni leczenia uzależnień. Po fazie ostrzegawczej następuje faza krytyczna. Pojawiają się coraz mocniejsze wyrzuty sumienia- „Po co ja tyle piłem wczoraj?”, jednak nie powodują one zaprzestania picia a wręcz przeciwnie- mocniejsze sięganie po alkohol w dalszej drodze rozwoju uzależnienia (vel alkoholizmu) i dalsze tzw. „klinowanie”. Alkoholik zaczyna zaniedbywać rodzinę. Uzależnienie od alkoholu powoduje pierwsze i coraz częstsze konflikty rodzinne. Uzależnieniem dotknięte zaczyna być również sfera życia zawodowego. Alkoholik usprawiedliwia swój alkoholizm licznymi okazjami, równolegle uzależnienie od alkoholu powoduje wzrost agresywności wobec otoczenia.

Jak wyleczyć alkoholizm?

Tylko podjęcie leczenia w ośrodku terapii uzależnień jest tutaj jedyną pomocą. Jeżeli chodzi o alkoholowy świat wewnętrzny to alkoholik zaniedbuje coraz mocniej swoje odżywianie, wygląd zewnętrzny, traci dotychczasowe zainteresowania a skupia się wyłącznie na relacji z uzależniającą substancją psychoaktywną. Zaczyna pić ciągami na przemian z okresami całkowitej abstynencji (w okresach której składa przysięgę abstynencji próbując sobie udowodnić, iż wszystko jest ok i temat alkoholizmu nie istnieje w jego życiu, uzależnienie od alkoholu to temat dla niego obcy i nie istniejący (realną świadomość uzyskuje się podejmując leczenie alkoholizmu w poradni alkoholowej). Finalnie jednak w jego życiu dominuje pustka wewnętrzna a sam alkoholik jest bezradny wobec kontrolowania własnego życia a „małżeństwo” z uzależnieniem od alkoholu przynosi faktycznie jedynie ból i cierpienie jednak uzależnienie wymiata ze świadomości osoby uzależnionej wszelkie tematy związane z podjęciem leczenia rozwiniętego już w znacznym stopniu uzależnienia od alkoholu. I tak osoba uzależniona wpada w kolejną fazę- tzw. picie chroniczne.

Picie chroniczne

Znamienny jest tutaj spadek tolerancji na alkohol, kompletny rozpad więzi rodzinnej (osoby namawiające do podjęcia terapii AA są wrogami izolowanymi przez osobę uzależnioną). Uzależnienie od alkoholu powoduje, iż pijący zaczyna wynosić z domu rzeczy w celu zapewnienia środków na alkohol, pojawiają się w skrajnych przypadkach pierwsze kradzieże. Postępuje również degradacja zawodowa i społeczna (można ją powstrzymać podejmując terapię AA). Organizm jest już skrajnie wyczerpany w wyniku destrukcyjnej relacji z uzależnieniem od alkoholu. Życie pijącego przekształca się w nieustanny „kołowrotek” złożony z ciągów alkoholowych, leczenia kaca oraz przerw w picu. I tak płynie życie osoby uzależnionej od alkoholu. Jeżeli osoba nie podejmie decyzji o podjęciu leczenia swojego alkoholizmu w ośrodku terapii uzależnień wówczas finałem będzie niestety śmierć. Tylko i wyłącznie podjęcie decyzji o odwyku alkoholowym w poradni uzależnień daje szanse na życie. Przejście przez pełny program terapii uzależnień daje szansę na życie. Leczenie uzależnień to długa, ale opłacalna droga. Współpraca z terapeutą uzależnień i duża determinacja w przejściu przez terapię alkoholową daje szansę powodzenie w leczeniu alkoholizmu a tym samym na wyjście z tej destrukcyjnej relacji z uzależnieniem w jakiej sami się umieszczamy sięgając po alkohol. Czy to przez pobyt w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień czy przez uczęszczanie na terapie dochodzącą jaką umożliwia każda poradnia alkoholowa dajemy sobie szansę na skuteczny odwyk (vel terapię alkoholową) a tym samym umożliwia nam wolne, pozbawione tej destrukcyjnej relacji życie. Leczenie alkoholizmu można podjąć w każdej opisanej fazie uzależnienia od alkoholu.