Syndrom DDA
Syndrom DDA czyli uwikłanie w sieci nałogu naszych rodziców…
Syndrom DDA- Dorosłe Dziecko Alkoholika- to zespół cech osobowościowych nabytych w dzieciństwie w wyniku dorastania w rodzinie, w której istniał problem alkoholowy… Jest to syndrom- czyli zespół cech, nawyków nabytych poprzez „radzenie” sobie z destrukcyjnymi sytuacjami wytwarzanymi przez pijącego któregoś z rodziców. A jak to ująć najprościej?
Jeżeli w Twoim dzieciństwie któryś z rodziców (lub obydwoje) spożywali nałogowo alkohol i przez to musiałeś doświadczać różnych przykrych zdarzeń wówczas możesz podejrzewać, iż jesteś Dorosłym Dzieckiem Alkoholika.
Specyfika uzależnienia polega na tym, iż dotyka wszystkie osoby z najbliższego kręgu. Powszechnie osoba pijąca uważa, iż jej picie to „jej picie” i nikogo innego ono nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Alkoholik pogrążając się w swoim uzależnieniu od alkoholu nabywa różnego rodzaju destrukcyjnych cech osobowościowych (które może zmienić wyłącznie poprzez rozpoczęcie terapii alkoholowej, w tym terapii online). Destrukcja ta jednak nie dotyka, jakby się mogło wydawać, tylko jego. Ciągłe napięcie, nerwy, dezorientacja, chaos emocjonalny, problemy ze zdrowiem w miarę upływu czasu zaczynają dotykać również i osoby najbliższe.
Dorosły partner osoby pijącej powoli i konsekwentnie jest wplątywany w pułapkę współuzależnienia z całym spektrum destrukcyjnych schematów i zaburzeń psychicznych z tym związanych. Jeżeli w porę zorientuję się w co zostaje (lub został) wplątany podejmuje racjonalne kroki (rozpoczynając terapię swojego współuzależnienia w ośrodku terapii uzależnień lub terapię online) i w większości przypadków wychodzi z całej sytuacji obronną ręką.
Zdecydowanie w gorszej sytuacji znajdują się dzieci (niestety nie mają one jakiejkolwiek szansy ani możliwości na szybkie podjęcie „odwyku alkoholowego” w poradni). Alkoholik tkwiąc w swoim uzależnieniu nie zdaje sobie kompletnie sprawy z faktu, iż obok niego rozwija się dość szybko młoda osoba. To właśnie w wieku dziecięcym najsilniej zapisują się i kształtują różne postawy życiowe, które będą nadawały w przyszłości bieg i styl naszego dorosłego życia. Dziecko jest ciekawe świata, chce kierować całą swoją energię życiową na nowe, pozytywne doświadczenia, na własny optymalny i racjonalny rozwój, po to by normalnie i spokojnie żyć i móc swobodnie funkcjonować w dorosłym życiu. I tutaj niestety to wszystko deformuje destrukcja rodzica spowodowana nałogowym spożywaniem alkoholu. Dziecko zostaje wrzucone w wir chaosu emocjonalnego, tocząc ciągłą walkę o przetrwanie, przeżywając ciągły strach i lęk. Jego uczucia zamiast się rozwijać, zostają zredukowane do minimum (zdysocjowane) a radosne życie staje się codziennym nieustannym koszmarem. W warunkach iście wojennych kształtowana jest psychika młodego człowieka, który musi walczyć… i walczyć i walczyć…
W momencie, kiedy uda się dotrwać do dnia, w którym tak wychowywane dziecko opuszcza „rodzinny dom” i zaczyna swoje dorosłe życie (lub osoba pijąca decyduje się na leczenie swojego alkoholizmu w ośrodku terapii uzależnień lub za pomocą terapii online) tak naprawdę problemy nie kończą się. Właśnie w tym momencie najczęściej zaczynają uwidaczniać się poszczególne cechy tzw. syndromu DDA. Bardzo często pomocna może okazać się w takim wypadku poradnia uzależnień.
Destrukcyjna osobowość alkoholowa rodzica (jego uzależnienie i bark działań w kierunku własnego odwyku alkoholowego, nawet w formie sesji online) może wykreować dwa rodzaje osobowości DDA swojego dziecka:
– DDA czujące odrazę i stroniące od spożywania alkoholu przez siebie i innych. Swoje ewentualne kontakty z alkoholikiem ogranicza do minimum, często bezwzględnie stawiając takiej osobie ultimatum- „Terapia alkoholowa lub koniec znajomości czy związku”. Wykrywanie i leczenie alkoholizmu u innych staje się, w przypadku niektórych osób z tym syndromem, jednym z ich głównych zainteresowań życiowych;
-DDA spożywające alkohol i bardzo często popadające w pełnoobjawowy alkoholizm (lub/i uzależnienie od innych substancji psychoaktywnych), ze wskazaniem do natychmiastowej terapii aa w poradni uzależnień lub terapii online.
Rodzic swoim piciem funduje tak naprawdę dziecku długą terapię (w tym nie tylko leczenie uzależnień, ale też i równoległa terapia różnych zaburzeń osobowościowych). Wysyła je na swoistego rodzaju „odwyk od picia swojego rodzica z przeszłości”. Wplątuje swoje dziecko w sidła własnego uzależnienia na bardzo długie lata jego dorosłego życia.
W obydwu przypadkach istnieje szereg cech osobowościowych charakterystycznych dla tzw. osobowości DDA. Należą do nich między innymi:
– nieumiejętność prawdziwego cieszenia się życiem,
– wpadanie w skrajności emocjonalne (dokładnie to samo powoduje u alkoholika jego uzależnienie od alkoholu),
– wysoki poziom nieufności, wrogości wobec innych,
– lęk przed odrzuceniem (im dłużej trwał alkoholizm rodzica tym głębsza trauma i tym większa potrzeba terapii aa),
– chroniczne odczuwanie zmęczenia fizycznego oraz popadanie w stany apatii,
– bycie krytycznym przede wszystkim wobec siebie samego z dodatkowym równie krytycznym poczuciem odmienności (chyba najczęściej spotykana kwestia na sesjach w naszej poradni alkoholowej w pracy z DDA),
– kultywowanie perfekcjonizmu w każdej dziedzinie swojego życia (jego poziom można obniżyć pracując nad swoimi emocjami w procesie leczenia uzależnień w naszej poradni),
– ciągłe kontrolowanie wszystkiego i wszystkich bądź całkowity brak kontroli w swoim życiu (terapia aa w naszej poradni alkoholowej pozwala „wyregulować” również i tą kwestię),
– chroniczne poczucie wstydu zwłaszcza w obrębie własnych potrzeb (a szczególnie własnych uczuć),
– równoległe przeżywanie nadwrażliwości i obojętności (przejęcie cech osobowościowych „rozdwojonego Ja” którego źródło leży w uzależnieniu od alkoholu rodzica, jedyny ratunek to odwyk alkoholowy i praca w procesie terapeutycznym),
– nieinteresowanie się własnym życiem emocjonalnym („Przecież najważniejsze, że udało się przeżyć alkoholizm ojca”),
– fałszywe i nieustanne manifestowanie własnej beztroski, postawy optymisty, stałego dobrego nastroju („Przecież ja kompletnie nie potrafię się cieszyć.”),
– nadmierna odpowiedzialność, bądź brak odpowiedzialności- swoiste „uzależnienie” od tych czynności,
– problemy z nawiązywaniem bliskich relacji, utrzymywaniem przyjaźni (w dzieciństwie te relacje zawsze odcinał alkoholizm rodziców),
– popadanie w destrukcyjne związki z osobą uzależnioną lub współuzależnioną,
– celowe stwarzanie kryzysowych sytuacji w których najchętniej jest się męczennikiem czy ofiarą,
– potrzeba ciągłej opieki nad innymi (wychodzenie naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom innych),
– deficyt umiejętności dbania o własne potrzeby a często trudności w ich dostrzeganiu- zdroworozsądkowe „dbanie o siebie” zostało „zabrane” dawno temu w dzieciństwie przez uzależnienie matki czy ojca alkoholika.
Wszystkie powyższe cechy zostały niejako „narzucone” przez uzależnienie rodziców. Są to rzeczy, które szalenie utrudniają dorosłe życie osoby z syndromem DDA. Bardzo często w naszym ośrodku terapii uzależnień pacjent nie zdaje sobie z tego sprawy i dopiero w toku terapeutycznym odkrywa, iż faktycznie „jest DDA”. Uświadomienie sobie tego faktu ułatwia proces terapeutyczny (czy to podczas terapii uzależnienia czy współuzależnienia). Zdecydowanej i skutecznej pomocy należy szukać w naszej poradni alkoholowej.
Leczenie alkoholizmu (odwyk alkoholowy) osoby z syndromem DDA nie odbiega znacząco od odwyku osoby bez tego syndromu. Realizowane są te same kroki i proces terapeutyczny przebiega praktycznie tak samo. Leczenie uzależnień obydwu wymienionych grup znacząco poprawia komfort ich życia (czy w formule spotkań indywidualnych w naszej poradni alkoholowej czy jako terapia online).
Jeżeli czytając ten tekst masz poczucie, że tzw. syndrom DDA może dotyczyć także Ciebie, nie wahaj się i zgłoś się już dzisiaj do nas. Być może dzięki temu zaczniesz odkrywać siebie na nowo i zaczniesz wreszcie dostrzegać faktyczne powody swoich dotychczasowych trudności życiowych. Często DDA to ukryta głęboko przyczyna Twoich problemów, która jest bardzo ciężka do wykrycia a tym bardziej do uświadomienia sobie. Leczenie pod tym kątem siebie i Twoich bliskich przyniesie zdecydowanie wymierne efekty.
Nie zwlekaj- zrób test online „na syndrom DDA” i skontaktuj się z nami
Umów się już teraz na pierwsze spotkanie w naszej poradni uzależnień lub zamów terapię online.
Adres
Poradnia Terapii Uzależnień
“W Zaciszu”
ul. Wacława Lipińskiego 14
30-349 Kraków
Kontakt
Tel: (+48) 607 220 639
E-mail: poradnia@terapiawzaciszu.pl
facebook