jak byc trzezwym (1)

Jak być trzeźwym?

Trzeźwość to najprościej mówiąc stan psychofizyczny, który gwarantuje poprawne relacje z otoczeniem oraz pozwala na stałe kontrolowanie swoich emocji i tym samym zapewnia poprawny rozwój osobowościowy każdego człowieka. Z biegiem lat każdy człowiek doświadcza różnego rodzaju interakcji ze światem, w wyniku którego nabywa określonych schematów zachowania u których podstaw leży sfera życia emocjonalnego.

Jak radzić sobie z alkoholizmem?

Kiedy w naszym życiu panuje spokój oraz stabilizacja wówczas bez najmniejszego problemu idziemy dalej w swoim rozwoju osobistym i przechodzimy przez kolejne trudne lub łatwe sytuacje przez cały czas reagując w adekwatny sposób na każdą z nich. Jednak w momencie, kiedy na horyzoncie naszego życia zaczynają dominować negatywne zdarzenia, nacechowane negatywnymi uczuciami, wówczas dochodzi do pewnego rodzaju destrukcji pozytywnych uczuć i stopniowo przechodzimy w stan korzystania w życiu wyłącznie z negatywnych naszych zasobów uczuciowych. Zaczyna dominować chaos, cierpienie, samotność oraz szereg innych nieprzyjemnych doświadczeń z którymi każdy próbuje sobie jakoś poradzić. I dokładnie w tym momencie pojawiają się przed nami wszelkiego rodzaju używki, które wydają się być doskonałym antidotum na wszelkie zmartwienia. Osoba, która po nie sięgnie wpada, prędzej czy później, w uzależnienie, najczęściej w alkoholizm, i traci „swój kontakt” z trzeźwym życiem. Już w tym momencie powinniśmy wybrać się na odwyk.

jak byc trzezwym (3)

Wejście w nałóg

Stopniowo, czasami może trwać to latami, oddalamy się przede wszystkim od swojego „Ja” ale również i od swoich bliskich coraz mocniej dając się wplątywać w sieci uzależnienia. Wiele osób czując, że dzieje się coś niedobrego w ich życiu próbuje wychodzić z tego samemu rezygnując z pomocy ośrodka terapii uzależnień a prowadząc niestety bezskuteczną walkę ze swoim uzależnieniem. W wielu przypadkach próba pseudo auto terapii czy pseudo odwyku alkoholowego pogrąża, na przykład alkoholika, jeszcze mocniej w poczuciu beznadziejności i bezradności. Wygrana nałogu jest bezdyskusyjna. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zgłoszenie się do placówki zajmującej się terapią uzależnień i podjęcie pracy nad sobą przy współudziale terapeuty, również w formie sesji online, czyli rozpoczęcie terapii AA. Podstawowym czynnikiem gwarantującym powrót do trzeźwości (w tym również przy leczeniu alkoholizmu) jest szczera chęć oraz zdyscyplinowanie pacjenta. Najlepszym miejscem nauki motywacji jest poradnia uzależnień. Czym jest szczera chęć? To przede wszystkim wyjście z jakichkolwiek debat czy prowadzenia negocjacji w głowie z wszelkimi myślami, które wrzuca nam nasz nałóg, którym jest na przykład uzależnienie od alkoholu. „Napij się! Przecież nic takiego się nie stanie!”, kiedy osoba tkwiąca w nałogu, między innymi alkoholik, uzna ten fałszywy argument za pewnik wówczas znowu pogrąża się i oddala się od swojej trzeźwości. Szczera chęć w terapii alkoholowej to również postawienie na naukę zwracania uwagi na pozytywy w swoim życiu. Nałóg, ściągając na dno wciąga nas w bezkres negatywnego spostrzegania świata, pogrążając tym samym w poczuciu bezsensu otaczającego świata. Należy za każdym razem, czy to w przypadku leczenia alkoholizmu w poradni alkoholowej czy innego uzależnienia, identyfikować to i starać się zamieniać na pozytywne nasze odczucia. Nie jest to łatwa sztuka zwłaszcza na początku drogi po trzeźwość podczas na przykład naszego odwyku alkoholowego. Natomiast z czasem przemienia się ona w wewnętrzny dobrostan zwłaszcza z pomocą ośrodka terapii uzależnień i gwarantuje danej osobie trzeźwe i spokojne życie (również dzięki terapii online). Jeżeli chodzi o dyscyplinę, to chcąc być trzeźwym stawiamy na ciągłą pracę nad sobą, bez jakiegokolwiek odpuszczania sobie. Terapii (między innymi w poradni alkoholowej) trzeba nadać najwyższy priorytet i czasami być gotowym na poświęcenie różnego rodzaju swoich codziennych przyjemności czy też pracy zawodowej. Oczywiście, załóżmy przy wychodzeniu z uzależnienia od alkoholu, czyli w tak zwanej terapii AA, do implementacji swojej zmiany w leczeniu swoich uzależnień podchodzimy rozsądnie i tym samym już tutaj zaczynamy pracować nad swoimi uczuciami, które próbował zmodyfikować w sposób destrukcyjny nałóg.

Emocjonalność

Rozsądne podejście do swojej emocjonalności (także podczas swojej terapii uzależnień) to dbanie o to, aby każde pojawiające się w nas uczucie nie powodowało zmiany naszego tzw. dobrostanu na gorszy. Bardzo dobrze pomaga kontrolować ten obszar pacjenta terapeuta w poradni uzależnień również podczas sesji online. Używki w konkretnym uzależnieniu zawsze kierowały nasze samopoczucie w kierunku pogorszenia naszego nastroju (nawet już długo po zakończeniu przyjmowania środka psychoaktywnego, a prościej- używki). U podstaw naszej trzeźwości w leczeniu uzależnień, leżą zawsze cztery obszary naszego życia, na które trzeba zwracać uwagę i przez cały czas je kontrolować. Wiele osób, załóżmy alkoholików, które nie wykazują szczerej chęci do terapii (nawet w „bezpiecznej” formie sesji online) i nie dbają o własną dyscyplinę, ignorując potrzebę własnego odwyku, szybko zapomina o tych podstawowych kwestiach i zaniedbuje swoją pracę dając się zwieźć po jakimś czasie nałogowi, popadając najczęściej w alkoholizm.

jak byc trzezwym

Zdrowe odżywianie

Do wspomnianych obszarów pracy nad swoim trzeźwym życiem (także w rytmie terapii uzależnień) należy przede wszystkim dbanie o swoje zdrowe odżywianie. Głównym celem jest tutaj eliminowanie pojawiania się odczucia fizycznego głodu łaknienia. Ten głód może przekształcić się w tzw. głód czy to alkoholowy (w przypadku kwestii związanej z leczeniem alkoholizmu) czy to narkotyczny lub inny. Dodatkowo odczuwanie fizycznego głodu łaknienia jest przyczyną generowania w sobie złości, a więc ściąga nas w kierunku sfery negatywnych uczuć. Fakt ten może być bezlitośnie wykorzystany przez używkę. Dbanie o właściwe odżywanie, stanowiącej element terapii alkoholowej w tym także terapii w formie online, ma dodatkowy walor, między innymi podczas odwyku alkoholowego, gdyż pomaga na budowaniu wewnętrznej dyscypliny tak bardzo potrzebnej w terapii.

Złość

Kolejnym obszarem jest złość. Nauka wyrażania złości, efektywne radzenie sobie ze złością, pozbywanie się jej z naszego świata to główne aspekty, które gwarantują solidną trzeźwość i spokojne życie i są one również tematem sesji terapeutycznych w każdym ośrodku terapii uzależnień. Jak już wcześniej wspomniano złość kojarzy się nam z negatywnym uczuciem i jest pożywką dla nałogu, aby znowu nas schwytać w swoje szpony, najczęściej w uzależnienie od alkoholu.

Samotność

Kolejnym aspektem jest samotność. Należy dbać o to, aby jej nie odczuwać i starać się budować relacje z innymi, tak abyśmy mieli zawsze do kogo się odezwać czy po prostu wygadać. Kiedyś w wyniku kumulacji negatywności, kiedy zaczęliśmy sięgać po używki, zostaliśmy odcięci przede wszystkim od samych siebie, ale też i od naszych najbliższych. Tutaj korektywne działania gwarantujące trzeźwość (główne zadanie poradni uzależnień) polegają głównie na budowaniu sieci relacji z bliskimi, ale też i wyzbywanie się poczucia bezczynności i sięganie po coraz to nowsze zainteresowania czy cele życiowe. Tej umiejętności nabywamy również podczas naszej terapii alkoholowej. Ostatnim obszarem jest kwestia związana ze zmęczeniem.

Zmęczenie

Należy tutaj pracować nad tym abyśmy dbali o efektywny odpoczynek. Ogólną, dość teoretyczną zasadą, jest reguła: ile pracujesz tyle odpoczywasz, jednak często pozostaje ona w sferze teoretycznych rozważań. Praktycznie, zwłaszcza podczas leczenia uzależnień, należy zawsze pamiętać, iż odpoczynek jest nam wskazany. Staramy się przy tym robić sobie tzw. „chwile wyłącznie dla siebie”. Zatrzymanie się na chwilę w wirze codziennych zajęć gwarantuje dbanie o wewnętrzną równowagę a tym samym przywraca balans emocjonalny. Warto jest, jak widać, podejmować kroki w kierunku dbania o siebie, zwłaszcza podczas przechodzenia przez własny odwyk, również w formie terapii online. Osoby tkwiące w nałogach (między innymi w alkoholizmie) zaniedbują przede wszystkim siebie i w drugiej kolejności swoich najbliższych. Trzeźwość to dbanie o siebie w tych czterech podstawowych obszarach a dla osób tkwiących w nałogach to dodatkowo współpraca z terapeutą uzależnień, na przykład podczas terapii AA w poradni alkoholowej. Kiedy Ty zadbasz o siebie, masz gwarancję, iż oddalasz od siebie używki i zdecydowanie zaczynasz dbać także o bliskich. Wszystko wraca do normalności, wszystko staje się jasne, trzeźwe.