świat iluzji alkoholika

Alkoholowy świat alkoholika

Alkoholowy Świat Alkoholika- a faktycznie- Świat Uzależnień w którym tkwi osoba uzależniona od alkoholu (ale również i od innych używek powodujących uwikłanie się w uzależnienie). Alkoholizm to ściśle ustrukturalizowana przestrzeń, w której siłą napędową uzależnienia jest spożywanie tzw. substancji psychoaktywnej, czyli np. alkoholu. Alkoholik raz wpadając w świat używek vel uzależnień (we wszelkich jego konfiguracjach w tym najczęściej alkoholizmu) tkwi w nim i jest poddawany bardzo mocnym przeciążeniom emocjonalnym (syndrom tzw. tycia emocjonalnego) poprzez które stacza się coraz bardziej i bardziej w dolinę swojego uzależnienia.

terapia alkoholowa kraków
47165941 – silhouette of man and the bottle. alcoholism and drunkenness. stock vector image.

Problem dotyczący wielu

Uzależnienie od alkoholu to najczęstszy problem z jakim borykają się praktycznie wszyscy. Alkohol jest dostępny wszędzie i praktycznie dla wszystkich (pomimo zakazów prawnych) i powoduje, iż wszyscy jesteśmy zagrożeni jego zgubnym działaniem. Alkoholik, kiedy pogrąża się w swoim uzależnieniu z czasem może sięgać po używki innego rodzaju lub zmieniać jej repertuar (substancję uzależniającą) w celu jeszcze mocniejszego „podkręcenia” efektu „haju” własnego uzależnienia. Wszystko po to, aby tkwić w tej jakże destrukcyjnej pułapce nałogu w poczuciu iluzorycznego bezpieczeństwa i poczucia szczęścia (poczucia a nie uczucia). Alkoholizm (jak i inne nałogi) uderza przede wszystkim w uczucia i modyfikuje je tak aby alkoholik mógł być gotowy na „wykonywanie poleceń” jakie będzie dyktował mu alkohol (czy inna używka powodująca uzależnienie). Destrukcja, odcięcie od otoczenia, depresja, ciągłe napięcie i wiele, wiele innych rzeczy jakie nałóg „wymusza” na nas i dzięki którym coraz mocniej nakręca do coraz intensywniejszego i mocniejszego picia (czy innego działania nałogowego). To nie istotne, że najbliżsi sugerują powiedzieć wreszcie STOP!”, to bardzo niewygodne, aby opuścić „strefę alkoholowego komfortu” i udać się do najbliższej poradni alkoholowej, przestać być na nieustającym podwyższonym poziomie emocjonalnym… Nie! To przecież wszystko jest nie do przyjęcia, kiedy ktoś (czy to alkoholik, czy narkoman…czy…) owładnięty jest swoim alkoholizmem (czy hazardem czy innym uzależnieniem).

Iluzja i oderwanie od rzeczywistości

Iluzja i oderwanie od rzeczywistości przez uzależnienie jest na tyle duża, że ukrywa również fakt, iż najbliższe osoby stają się niezauważalnie współuzależnionymi (i wymagają terapii współuzależnienia w ośrodku terapii uzależnień). Ta cała obłuda, ten cały zgubny system „chroni” osobę pijącą czy używającą innego środka psychoaktywnego przed rzeczywistością. No przecież ten świat jest taki cudowny. To nic, że na chwilę przychodzi trzeźwienie, to nic, że na chwilę wszystkie światła gasną. Ta mocna nadzieja i wiara w to, że wkrótce zacznie się pić alkohol od nowa daje siłę do staczania się niżej i głębiej w uzależnienie. Pozornie kolorowy i przyjemny a faktycznie czarny i ciężki do przeżycia. Pozornie po brzegi wypełniony milionami cudownych smaków a faktycznie kojarzony z ogromnym bólem głowy i smakiem pogorzeliska w ustach następnego dnia.

Masz problem z alkoholem? Zgłoś się na darmową wstępną konsultację – (+48) 607 220 639