leczenie uzależnień

Jakie działania można podjąć w celu zachowania trzeźwości?

To pytanie zadaje nam wiele osób, które przychodzą na pierwsze spotkanie do naszej poradni terapii uzależnień. Złapani w żelazny uścisk nałogu, np. uzależnienia od alkoholu, kompletnie nie wiedzą, jak i w którą stronę pójść, aby faktycznie żyć i cieszyć się każdym kolejnym dniem. Co zrobić, aby być wolnym od nałogu i móc cieszyć się pełnią chwil każdego dnia? 

Pierwszy krok do zdrowia 

Najtrudniej przyznać się do swojego problemu i zacząć z nim walczyć. Trzeźwość przede wszystkim zaczyna się od podjęcia szczerej i odważnej decyzji – „Tak! Chcę z tym skończyć!”. Jak rozpocząć wychodzenie z uzależnienia? Oczywiście wiele osób uważa, iż poradzą sobie z tym sami. Niestety nic bardziej błędnego. Owszem, na jakiś czas udaje się odstawić butelkę poza zasięg wzroku i wpaść w dołek zwany „jakoś wytrzymuje”, kontynuując tak naprawdę pogrążanie się np. w alkoholizmie. Niestety za jakiś czas wszystko wraca powodując jeszcze większe rozgoryczenie oraz pogrążenie się jeszcze głębiej w uzależnieniu. 

Specjalista to klucz do sukcesu 

Trzeźwość należy budować tylko i wyłącznie poprzez korzystanie z pomocy terapeuty w poradni uzależnień (skutecznej również w formie terapii online). Potrzebujemy osoby, która nas pokieruje w procesie odwyku np. alkoholowego, spojrzy na nasze uzależnienie z boku, namierzy i wspólnie rozbroi cały destrukcyjny system wszczepiony nam przez alkohol czy inną używkę w naszej głowie. Tak więc, szczere wewnętrzne postanowienie oraz nawiązanie współpracy z terapeutą z poradni alkoholowej jest podstawowym i kluczowym elementem rozpoczęcia procesu trzeźwienia czy leczenia naszego uzależnienia. 

leczenie uzależnień

Dyscyplina terapeutyczna – na czym polega?

Podczas realizacji programu terapeutycznego ważna jest dla osoby uzależnionej tzw. dyscyplina terapeutyczna. Jest to naturalne antidotum, dzięki któremu alkoholik będzie mógł sobie radzić, kiedy będą pojawiać się ewentualne trudne chwile w trakcie terapii uzależnienia. Proces terapeutyczny nie ma na celu ukształtowanie danej osoby na grzeczną i ułożoną. To w wielu przypadkach bardzo błędne i zgubne założenie, które nie wyciągnie nas np. z alkoholizmu. Po terapii alkoholowej, osoba pijąca ma w sposób konstruktywny radzić sobie z problemami, mieć pełny wgląd w swoje uczucia, a także umieć cieszyć się pozytywnymi zdarzeniami również w poprawny sposób. Jak wiele razy w okresie picia zdarzało się, że alkoholik w wyniku doświadczania jakiejś radosnej sytuacji dawał sobie prawo do większego „opicia sprawy” traktując to jako formę cieszenia się życiem narzuconą mu przez jego uzależnienie. Praca z terapeutą podczas odwyku alkoholowego ma właśnie na celu naukę radzenia sobie zarówno w tych złych, jak i w tych dobrych sytuacjach. 

Jak działa terapia uzależnień? 

W terapii uzależnień w pierwszej kolejności odzyskiwany jest szacunek do samego siebie. Następuje powrót do normalnego świata i doświadczana jest ta tzw. „dziwna cisza”, która z czasem stanie się normatywem postępowania każdego uzależnionego. To właśnie wtedy, w procesie odwyku (również w formie terapii online) dochodzi do zrozumienia, iż bez picia zdecydowanie da się żyć, a nawet, że żyje się o wiele lepiej i korzystniej dla wszystkich. 

Z pomocą w leczeniu uzależnienia oczywiście przychodzi również najbliższa rodzina, która daje ogromne wsparcie. Należy zwrócić uwagę, iż najbliżsi dają owszem wsparcie, ale nie spowodują, iż wyleczą się za alkoholika z jego uzależnienia od alkoholu. Proces leczenia następuje tylko i wyłącznie na linii terapeuta-osoba uzależniona. Im dłużej trwa odwyk AA w poradni alkoholowej, tym coraz śmielej dana osoba umacnia się w dążeniu do trzeźwości i coraz szerszy staje się jej horyzont życiowy. Wraca poczucie sprawczości, a tym samym poczucie własnej wartości. Do normy wracają również relacje. Tutaj należy pamiętać, iż w trakcie terapii AA odbudowuje się tylko i wyłącznie te relacje, których rekonstrukcja jest możliwa. 

Kluczowym momentem w leczeniu uzależnienia jest chwila uświadomienia sobie, iż nie jesteśmy w stanie załatwić wszystkich spraw otaczającego nas świata, co kiedyś tak bezlitośnie wykorzystał alkohol ciągnąc nas na dno uzależnienia. Coraz lepiej zaczyna wyglądać kwestia troski o własne zdrowie i kondycję psychiczna. Na dalszym etapie terapii AA w poradni alkoholowej zdecydowanie korzystniej zaczynają pracować w nas nasze uczucia. Uzależnienie „wybiło” z nas świadomość, iż mamy cały szereg uczuć i z nich wszystkich należy korzystać (zarówno z tych „ciemnych” jak i „jasnych”). Teraz, idąc dalej w procesie trwającej terapii alkoholowej w ośrodku terapii uzależnień, zdecydowanie wszystko wraca do normy. Tak jakby nad łąką przeszła burza i teraz zza chmur wyszło słońce ukazując nam wszelkie składowe uczucia będące ważnymi elementami egzystencji. 

Odzyskanie uczuć oraz odbudowanie myślenia

Podczas okresu picia, w wyniku uzależnienia od alkoholu, widoczne były tylko i wyłącznie dwa uczucia – alkoholik czuje się albo dobrze, albo źle, niczego innego nie potrafi i nie może czuć, znając inne uczucia wyłącznie z nazwy.

Stopniowo odbudowuje się również twórcze myślenie. Odwyk generuje pojawienie się umiejętności optymalnego wykorzystywania czasu wolnego. Zdecydowanie odczuwalny jest coraz większy poziom samorealizacji dzięki odwykowi alkoholowemu. Pojawiają się nowe pomysły, zajęcia, często też wracają dawne zainteresowania. 

Terapia alkoholowa (równie skuteczną alternatywą są również wspomniane terapie w formie online) powoduje, iż znika z czasem poczucie winy czy żalu z powodu utraconej przeszłości. Zauważalny jest fakt, iż wszelkie pozornie utracone rzeczy w przeszłości są w naszym zasięgu i ponownie możemy do nich wrócić czerpiąc z nich radość i energię życiową. Wszelkie opisane elementy wynikające z procesu terapeutycznego (np. terapii AA) powodują finalnie pełną akceptację trzeźwości i ustawiają stabilną i spójną osobowość na drodze dalszego życia. Dochodzi również do automatyzacji konstruktywnych zachowań (nie zawsze radosnych i prostych a często trudnych, ale i racjonalnych). I tak oto, alkohol i nałóg, został całkowicie odsunięty od naszych zainteresowań i stał się całkowicie nam obojętny.

Długotrwały proces

Należy przy tym pamiętać, iż przy leczeniu np. alkoholizmu nie wystarczy parę wizyt w ośrodku terapii uzależnień czy kilka sesji online. Wymóg czasowy to 24 miesiące pracy z terapeutą w poradni uzależnień. Pierwszy rok to praca w dużym natężeniem natomiast kolejne 12 miesięcy to etap stabilizacji i związana z tym mniejsza częstotliwość kontaktów z poradnią. Warty podkreślenia jest również fakt, iż trzeźwość rozwija się od początku rozpoczęcia procesu terapii uzależnień, kiedy stanowczo zrywamy z alkoholizmem i rozwijamy się każdego kolejnego dnia w procesie terapeutycznym. Życie bez nałogu nie pojawia się nagle, nie zaskakuje. Jest to efekt rzetelnej pracy każdego pacjenta w ośrodku terapii uzależnień (również w formie sesji online), który własnym rytmem i ze stanowczością kontynuuje swój rozwój osobisty i staje się coraz bardziej pewną, konkretną i mądrą osobą. Wystarczy jedna decyzja – „Tak! Chcę! Spróbuję”, a cała reszta to już kwestia czasu.